Prof. Dr. Ali Rıza Kural 1951 yılında Samsun’un Bafra ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Samsun’da tamamlayarak 1968 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi‘ne girdi. Tıp fakültesini bitirdikten sonra 1974 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Üroloji Ana Bilim Dalı‘nda ihtisas’a başladı ve 1979 yılında ihtisasını “Lenfanjiyografinin Üroloji’deki yeri” başlıklı teziyle tamamlayıp Erzincan Askeri Hastanesinde vatani görevini tamamladı. 1985 yılında İskoçya’nın “Edinburgh” kentinde “Western General Hospital“da 1 yıla yakın bir süre “Honorary Registrar” olarak çalıştıktan sonra aynı yıl Doçent ünvanını aldı. İskoçya’daki eğitimi süresince özellikle endoskopik yani kapalı prostat cerrahisi (TURP) konusunda eğitim alan Dr Kural ayrıca endoskopik idrar yolu taşları cerrahisi (Perkütan Nefrolitotomi, Üreteroskopi) konularında Londra’daki “Institute of Urology” de yapılan eğitim kurslarına katıldı. İskoçya’dan döndükten sonra İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde ilk kapalı böbrek taşı ameliyatlarını (Perkütan Nefrolitotomi, Üreteroskopi) 1986 yılında uygulamaya başladı. Yine aynı yıllarda prostatın iyi huylu büyümesinde (TURP) olarak anılan kapalı ameliyat yöntemini de uygulamaya başladı..

Üniversitede Profesörlük ünvanını 1995 yılında alan Prof. Dr. Ali Rıza Kural, son yıllarda dünyada hızla gelişen Ürolojik Laparoskopi’nin özellikle Böbrek Kanseri ve Prostat Kanseri tedavisinde ülkemizdeki ilk uygulamaları gerçekleştirmiştir (Temmuz 2002’de ilk Laparoskopik Radikal Nefrektomi, Mayıs 2003’te ilk Laparoskopik Radikal Prostatektomi). Da Vinci robotuyla ülkemizde ilk Prostat Kanseri ameliyatlarını gerçekleştiren Dr. Kural (lütfen tıklayın), 2005 yılı başından bu yana İstanbul Robotik Cerrahi Merkezi’nde başlattığı Üroloji programını halen Acıbadem Maslak Hastanesi’nde başarıyla yürütmektedir. Ulusal ve uluslararası dergilerde 150’yi aşkın makalesi yayımlanan Prof. Dr. Kural, yine çeşitli ulusal ve uluslararası kitaplara bölümler yazmıştır.

 

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ndeki akademik görevinin yanısıra 1991-1997 yıllları arasında Bakırköy Özel Yaşar Hastanesi, Yeşilköy İnternational Hospital’da Üroloji Bölüm Sorumluluğu yapmış olan Dr. Kural, 1997- Kasım 2010 tarihleri arasında Florence Nightingale Hastaneleri Üroloji Bölüm Sorumluluğunu yürütmüş, Kasım 2010 tarihinden itibaren Acıbadem Üniversitesi’ne afiliye Maslak Hastanesi’ne geçerek halen Robotik Cerrahi ve Üroloji Bölüm Başkanı olarak görev yapmaktadır.

Türkiye’de ilk robotik ürolojik cerrahi programı Prof. Dr. Ali Rıza Kural tarafından 2005 yılında başlatılmıştır. Bugüne dek, robotik üroloji programının 11.yılında 1300’den fazla Robotik Prostat Kanseri operasyonu, 250’yi aşkın Robotik Böbrek ameliyatını başarıyla gerçekleştirilmiştir.

Dr. Kural, 2010 yılı Ocak ayında Avrupa Robotik Ürolojik Derneği yönetim kuruluna seçilerek, yakın zamana kadar bu görevini sürdürmüştür. Dr. Kural yurt içi ve yurt dışındaki bir çok kongre ve toplantıda robotik cerrahi ile ilgili konuşmalar ve oturum başkanlıkları yapmıştır. Ayrıca, uluslararası dergilerde hakemlik görevi yapan Dr Kural, Endourological Society derneğinin “Board of Directors” grubunda da görev yapmaktadır.

Prof. Dr. Ali Rıza Kural, 4-8 Eylül 2012 tarihleri arasında İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen 30. Dünya Endoüroloji Kongresi (WCE 2012) ‘ne başkanlık yapmış olup, 2000’i uluslararası ürologlar olmak üzere toplam 2600 katılımcı ile kongre tarihinde bir rekora ulaşılmıştır. Ülkemizde ilk kez bu kongrede canlı robotik ameliyatlar 3-Boyutlu olarak kongre merkezine aktarılmış ve bilimsel düzeyde büyük bir başarı sağlanmıştır. Kongreden elde edilen gelir, Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi “CASE” Eğitim Merkezine aktarılmıştır.

Fotoğraflar

Uluslararası bir dernek olan Laparoskopik Cerrahi Derneği SLS (Society of Laparoscopic Surgeons) her yıl gerçekleştirdiği kongresinde 3 ayrı branşta onursal başkanlar seçmektedir ve 2013 yılında Üroloji branşında Prof. Dr. Ali Rıza Kural Onursal Başkan olarak seçilmiştir.

Prof. Dr. Ali Rıza Kural

Prof. Dr. Ali Rıza Kural

http://laparoscopy.blogs.com/ee06/MISWeek2013Brochure.pdf

Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi CASE eğitim merkezi bünyesindeki eğitim ünitesi 15 Mart 2016 tarihinde Prof Dr Ali Rıza Kural’ın ismi verilmiştir.

Prof. Dr. Ali Rıza Kural Robotik Cerrahi Eğitim Merkezi

© 2017 - Ali Rıza Kural